همه چیز از اپرا وینفری | زندگی نامه، جملات زیبا


همه چیز از اپرا وینفری | زندگی نامه، جملات زیبا

زندگی نامه اپرا وینفری:

اپرا گِیل وینفری (Oprah Gail Winfrey) متولد ۲۹ ژانویه ۱۹۵۴ در می‌سی‌سی‌پی، تهیه‌کننده، هنرپیشه، مجری، خیرخواه، برندهٔ جایزه اسکار و کاندیدای جایزه گلدن گلوب و بفتا و از مشهورترین و مطرح‌ترین مجریهای تلویزیونی آمریکا و جهان است. اپرا وینفری به عنوان ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی‌تبار قرن بیستم رتبه‌بندی شده‌است. او فعالیت‌های زیادی در زمینه‌های مختلف انسان‌دوستانه انجام داده و بزرگترین خیّر و نیکوکار سیاه‌پوست در تاریخ آمریکا به‌شمار می‌رود. کتاب صوتی اپرا وینفری

اپرا وینفری یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین مجریان تلویزیونی جهان است که به عنوان ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی تبار قرن بیستم نیز معرفی شده است. وی همچنین یکی از بزرگ ترین نیکوکارها و خیرین سیاهپوست آمریکا می باشد که کارهای خیرخواهانه فراوانی را در زمینه های مختلف انجام داده است و بر اساس برخی ارزیابی ها اپرا وینفری با نفوذترین زن در سراسر جهان شناخته می شود.

 

دوران کودکی اپرا وینفری

 

اپرا گِیل وینفری در ۲۹ ژانویه ۱۹۵۴ در می سی سی پی یکی از ایالت های جنوب آمریکا به دنیا آمد. پدرش «ورنن وینفری» نام داشت و در ارتش کار می کرد. مادرش «ورنیتا لی» هم خدمتکار بود. زمان تولد اپرا، مادرش ۱۸ ساله و پدرش ۲۰ ساله بود. وی تا سن شش سالگی با مادربزرگش در یکی از روستاهای می سی سی پی زندگی می کرد. مادربزرگش به او خواندن و نوشتن را یاد داد به گونه ای که در سن سه سالگی می توانست انجیل و سرودهای مذهبی را از حفظ بخواند.

 

دوران نوجوانی اپرا وینفری

 

پس از آن تا سن ۱۲ سالگی به همراه مادرش در شهر میلواکی زندگی کرد. در دوران کودکی مورد آزار و اذیت های فراوانی قرار گرفت، اگرچه بسیار از درون رنج می برد ولی هیچ وقت در مورد آن با کسی صحبت نکرد. با وجود تمام مشقت هایی که متحمل می شد، موفق شد دو دوره مدرسه را جهشی پشت سر بگذارد و به دانش آموز مورد علاقه ی معلم ها تبدیل شود.

 

او زمانی که ۱۳ ساله شد برای ادامه تحصیل در مدارس معتبر سفیدپوستان در حومه ی شهر کمک هزینه دریافت کرد. ولی به خاطر بضاعت کمی که داشت قادر نبود مانند هم کلاسی هایش به داخل شهر برود و به گشت و گذار بپردازد.

 

پس از مدتی مانند بسیاری از جوانان دهه ۱۹۶۰ سرکش شد و از خانه فرار کرد. مادرش که از دست او مستاصل شده بود ابتدا قصد داشت او را به کانون اصلاح و تربیت بسپارد ولی ظرفیت مدرسه پر شده بود. به همین خاطر هیچ راهی برای او باقی نماند جز این که از این به بعد تربیت اپرا را به پدرش واگذار کند. نزد این گونه بود که در سال ۱۹۷۱ اپرا وینفری نزد پدرش در نشویل مرکز ایالت تنسی آمریکا رفت.

 

اپرا ضربه های سختی خورده بود و مورد آزارهای فراوانی قرار گرفته بود، با خودش عهد کرد که زندگی اش را تغییر دهد. پدرش هم که یک ارتشی سختگیر و بسیار با انضباط بود، تصمیم گرفت تا جایی که می تواند او را یاری دهد تا بتواند زندگی اش را متحول کند.

یک تصمیم جدی و آغاز تحول در زندگی اوپرا وینفری

ابتدا تصمیم گرفت ادامه تحصیل بدهد و پدرش هم در این راه او را بسیار تشویق کرد تا همیشه بهترین باشد، از این رو مجبور شده بود در هر هفته یک کتاب بخواند و در مورد آن مطلبی بنویسد. از آن جایی که اوپرا دانش آموز ممتازی بود، توانست در رای گیری های مدرسه به عنوان محبوب ترین دانش آموز دختر معرفی شود، به همین خاطر به تیم سخنرانی مدرسه ملحق شد. سپس در مسابقات ملی شرح نمایش شرکت کرد و نفر دوم شد.

ورود به دانشگاه

پس از برنده شدن در مسابقه سخنرانی موفق شد یک کمک هزینه برای ورود به دانشگاه ایالتی تنسی را به دست آورد که موسسه ای قدیمی برای سیاه پوستان بود. اوپرا در آن جا رشته ی ارتباطات و هنرهای کلامی را انتخاب کرد و ادامه تحصیل داد. وی شغل رسانه ای خود را از ۱۷ سالگی شروع کرد و در حالی که دانشجو هم بود به صورت نیمه وقت گزارشگر رادیویی نشویل شد. همچنین در سن ۱۸ سالگی توانست جایزه دختر شایسته تنسی را از آن خود کند.

آغاز فعالیت های حرفه ای اپرا وینفری

در همان اوایل ورود به دانشگاه برای دو نمایش دو جایزه دریافت کرد. در سال ۱۹۷۶ تبدیل رسما به یک مجری خبر تلویزیونی در بالتیمور تبدیل شد. و پس از گذشت دو سال به جز گویندگی و گزارشگری به اجرای برنامه ای تلویزیونی هم مشغول شد که بسیار موفقیت آمیز بود.

پس از آن در سال ۱۹۸۳ برنامه صبح گاهی ای ام شیکاگو را اجرا کرد. این برنامه رقیب برنامه ی بسیار پرطرفدار دانا هیو بود و در کمتر از یک سال به پربیننده ترین برنامه ها تبدیل شد. این برنامه در سال ۱۹۸۵ پس از گسترش به «شوی اپرا وینفری» تغییر نام داد.

اپرا وینفری در همان سال برای ایفای نقش در فیلم رنگ ارغوان به کارگردانی استیون اسپیلبرگ انتخاب شد و به خاطر بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه ی اسکار برای نقش مکمل زن شد، و همچنین از او برای بازی در فیلم پسر بومی قدردانی فراوانی شد.

 

فعالیت های خیرخواهانه اپرا وینفری

اپرا وینفری در سال ۱۹۹۱ قبل از آن که کمیسیون قضایی سنای آمریکا قانون حمایت از کودکان را تصویب کند، تصمیم گرفت یک پایگاه اطلاعاتی از محکومان آزارهای جنسی کودکان ایجاد کرده و شروع به فعالیت نماید.

 

شوی تلویزیونی اپرا وینفری

 

نخستین بار در سال ۱۹۸۶ برنامه اپرا به صورت سراسری در آمریکا پخش شد، این برنامه تا سال ۲۰۱۱ به مدت ۲۵ سال ادامه داشت و در سال های آخر در بیش از ۱۴۵ کشور جهان پخش می شد.

 

شوی تلویزیونی اپرا توانست تغییرات بزرگ و بنیادینی در ژانر گفتگوهای تلویزیونی ایجاد کند به گونه ای اپرا یکی از تاثیرگذارترین زنان در آمریکا و همچنین ثروتمندترین زن سیاهپوست در سراسر جهان شناخته شود.

 

علاقه ی زیاد اپرا به بازیگری باعث شد که در سال ۱۹۸۶ موسسه فرهنگی هنری هارپو را تاسیس کند. هارپو یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان برنامه های تلویزیونی است. اپرا در سال ۱۹۸۸ جایزه موفقیت در زندگی را دریافت کرد.

 

اپرا وینفری در ژانویه ۱۹۸۷ سه جایزه ی امی را به خاطر بهترین اجرا، برنامه گفتگو و کارگردانی دریافت کرد، سال بعد هم موفقیت او مجدد تکرار شد و جایزه ی بهترین گوینده سال را به خود اختصاص داد. جالب است بدانید که اپرا جوان ترین زنی بود که آن جایزه را به دست آورده بود. وی جمعا تاکنون ۳۴ جایزه امی را دریافت کرده است.

 

سایر جوایز و افتخارات اپرا وینفری

 

کاندید جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم به رنگ ارغوان – سال ۱۹۸۶

 

کاندید جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن در فیلم به رنگ ارغوان در سال ۱۹۸۶

 

دریافت جایزه بشردوستانه ژان هرشولت – سال ۲۰۱۱

 

دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم برای فیلم سلما – سال ۲۰۱۵

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جملات زیبا از اپرا وینفری

 

هر چه بیشتر زندگی خود را تحسین کنی و جشن بگیری، چیزهای بیشتری در زندگی برای جشن گرفتن پیدا می کنی.

اپرا وینفری
 

وقتی می دانی در مسیر موفقیت قرار داری که کار خود را انجام دهی و دستمزدی بابت آن نگیری.

اپرا وینفری
 

بزرگترین ماجراجویی که می توانی دنبال کنی اینست که رویاهای خود را زندگی کنی.

اپرا وینفری
 
وقتی در بحرانی قرار داشته باشی، واقعا خودت را می شناسی.
اپرا وینفری
 
---------------------------------------------------------------------------

اثر محبوب اپرا وینفری

کتاب صوتی ۵۰ پند از اپرا وینفری موفق ترین زن جهان

  انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۸               تعداد بازدید : 30

برچسب های مهم

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "ذهن مثبت" می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما